In het bruisende Leerpark in Dordrecht verrijst een nieuw woongebouw met 51 appartementen. De Hoop Pekso produceert en levert niet alleen 3.900 m2 breedplaatvloeren en 600 m2 kanaalplaatvloeren voor dit gebouw, maar ook 2.300 m2 prefab holle betonwanden. Hierdoor profiteert bouwbedrijf Heijmans van één afstemmingspartner, één leverancier en één garantiepartij voor de betonvloeren en betonwanden.
Leerpark is een vernieuwende stadswijk in wording waar wonen, ondernemen en leren samenkomen. Het project omvat een ideale mix van woningen, scholen, leerwerkbedrijven, een brandweerkazerne, detailhandel, sportgebouwen en aanverwante voorzieningen, die gefaseerd gerealiseerd worden. Heijmans tekende voor meerdere utiliteitsgebouwen en woongebouwen, waarvan Leerpark blok 6B het mooie sluitstuk is. Dit appartementengebouw biedt ruimte aan 51 appartementen met een afmeting van ca 55 m2, die in een U-vorm worden gebouwd. Heijmans is hierbij verantwoordelijk voor de complete realisatie. Vanaf het eerste grondwerk tot en met de laatste tegel.

“Begin september is het heiwerk opgeleverd”, vertelt Roy den Dubbelden, projectleider bij Heijmans. “Wij hebben prefab heipalen van circa zeventien á achttien meter lengte in de grond aangebracht, waarop we een traditionele fundering met natte beton maken. Vervolgens worden diverse woninginstallaties aangebracht, waarna De Hoop Pekso vanaf november de kanaalplaat begane grondvloeren levert. Vanaf hier wordt de nieuwbouw verder opgetrokken met prefab holle betonwanden en breedplaat verdiepingsvloeren. HSB-elementen maken het gebouw wind- en waterdicht, terwijl een metselwerk gevel voor een mooie finishing touch zorgt.”
De keuze voor De Hoop Pekso was volgens Den Dubbelden een logische. “Als organisatie zijn wij actief op zoek naar onderaannemers die verschillende disciplines uit handen kunnen nemen. In het geval van De Hoop Pekso zijn dit de begane grondvloeren, verdiepingsvloeren en holle betonwanden. Onze geïntegreerde samenwerking startte in project Kraaihoek in Papendrecht en wordt steeds verder verfijnd, op basis van onze ‘lessons learned’. Hierdoor kunnen we straks profiteren van één contactpersoon, één leverancier en één garantiepartij voor alle betonproducten. Hierdoor worden ruis, afstemmingsfouten en faalkosten slim ondervangen.”
“In de voorbereidende fase hebben wij alle drie de disciplines doorgesproken en de juiste producttypes en vloer- en wanddiktes bepaald”, vertelt Rayonmanager Ron van Beusekom van De Hoop Pekso. “Bijvoorbeeld om minder opstort of juist meer ruimte voor de installaties te faciliteren. Bovendien hebben wij de hoeveelheid wapening, sparingen en sparingsposities afgestemd. De grootste optimalisatie in dit project zit echter in de holle wanden; een relatief nieuwe bouwmethodiek voor Heijmans waardoor sneller, schoner én veiliger gewerkt kan worden.”

“Vanuit Heijmans wordt steeds meer ingezet op prefabricage”, vertelt Den Dubbelden. “Onder andere vanwege het grote tekort aan timmerlieden en andere vaktechnici op de bouw. De prefab holle betonwanden van De Hoop Pekso zijn een mooie opstap hiervoor, waarmee we veel arbeid en kraanuren besparen. Dankzij het systeem kunnen meerdere wanden op een dag worden geplaatst, die direct ook gebruikt kunnen worden als bekisting. Installaties en wapening zijn bovendien al voorgemonteerd.” Van Beusekom: “De prefab wanden voor Leerpark blok 6B zijn deels 220 mm en grotendeels 250 mm dik en worden staand geleverd, waardoor zij nog eenvoudiger geplaatst kunnen worden. De wanden zijn opgebouwd uit een binnenschil en buitenschil van 60 mm inclusief wapening, waartussen tralieliggers gemonteerd worden die de schillen bij elkaar houden. Eenmaal afgestort, ontstaat in één keer een kant-en-klare wand. Eenvoudig, snel en zonder verspilling van grondstoffen.”

De breedplaatvloeren betreffen gewapende systeemvloeren die gestort worden met traditioneel grindbeton. “De vloeren zijn opgebouwd uit een betonnen schil van 60 mm, die voorzien wordt van constructief benodigde plaatwapening en doorlopende tralieliggers”, vertelt Van Beusekom, die nog een groot voordeel van de geïntegreerde aanpak uitlicht. “Doordat wij zowel de breedplaatvloeren als prefab holle betonwanden leveren, hebben de vlechters van Heijmans alle wapening overzichtelijk op één tekening staan. Hierdoor kan nog efficiënter gewerkt worden en worden faalkosten voorkomen.”
De breedplaatvloeren hebben een dikte van 250 mm en voldoen aan de nieuwste eisen voor brandveiligheid, vertelt hij. “De kanaalplaatvloeren zijn 200 en 250 mm dik, afhankelijk van de overspanning. Met deze vloeren wordt een Rc-waarde van 3,7 gehaald.”
Voor de montage van de betonvloeren wordt gebruik gemaakt van een speciaal veiligheidssysteem, dat gezamenlijk door Heijmans en De Hoop Pekso is ontwikkeld. “Wij hebben bokken ter beschikking gesteld aan Heijmans, waardoor de kraan eenvoudig een complete vracht van de vrachtwagen kan tillen”, vertelt Van Beusekom. “Vervolgens kunnen de monteurs op een normale werkhoogte de vloerplaten aankoppelen.” Uniek is bovendien dat al voor het inhijsen hekwerken tussen de tralieliggers van de breedplaatvloeren worden geschoven, waardoor de monteurs veilig op hoogte kunnen werken. Den Dubbelden: “We zijn enorm tevreden over hoe De Hoop Pekso ook op dit vlak proactief met ons heeft meegedacht. Integraal is in dit project ook echt integraal.”
Neem dan rechtstreeks contact op met The Hope Pekso.
Contact opnemen