In de snel veranderende wereld van stedenbouw zijn er weinig gebiedstransformaties die zo’n diepe indruk achterlaten als Amstel III in Amsterdam. Waar ooit een uitgestrekte kantoorwijk stond, groeit nu een bruisend stadsdeel vol leven en mogelijkheden. SPOT, als pionier binnen Amstel III, speelt een belangrijke rol in deze transformatie. Onder leiding van KAAN Architecten krijgt dit gebied een compleet nieuw, toekomstbestendig gezicht.
“SPOT is voor ons een heel bijzonder project”, begint Managing Architect Aldo Trim enthousiast. “We hebben het stedenbouwkundig plan ontwikkeld in samenwerking met de gemeente en ontwikkelaars. Onze taak was om een raamwerk te creëren, waarin andere architecten de deelprojecten konden uitwerken.” Dat was geen eenvoudige klus. SPOT bevindt zich namelijk in een gebied dat ooit gedomineerd werd door kantoren en parkeerplaatsen. “Het was aan ons om van een monofunctioneel gebied een stuk stad te maken dat 24 uur per dag leeft”, legt Trim uit.
SPOT bestaat uit zeven woongebouwen, elk met een uniek karakter. KAAN Architecten heeft het ontwerp van de westelijke kavel, met torens Crystal, Dusk en Coral, op zich genomen. “Crystal is het gezicht van de ontwikkeling, een markante toren van 31 verdiepingen die opvalt in de skyline”, vertelt Trim. De architecten hadden één helder doel voor ogen: een gebied creëren waar mensen willen wonen, werken en ontspannen. “SPOT moet meer zijn dan alleen een woonplek. Het wordt een levendig stadsdeel dat past bij de dynamiek van Amsterdam.”
Eén van de grootste uitdagingen was het inbrengen van een herkenbare identiteit in een nieuw gebied. “Amsterdam is natuurlijk bekend om de historische binnenstad vol grachten, bruggen en bakstenen gebouwen”, zegt Trim. “Zuid-Oost heeft echter een modernistische uitstraling. Onze taak was om een eigenheid te vinden of, zoals supervisor Don Murphy zei: ‘from anywhere to somewhere’.” Het resultaat is een omgeving waar de stedelijke sokkel – gebouwd van baksteen – een gevoel van verbondenheid met de stad geeft. “We hebben een sfeer gecreëerd waarin mensen zich op straatniveau thuis voelen, met intieme paden en hoven. Tegelijkertijd hebben de torens zelf een strakke, kosmopolitische uitstraling, waardoor er een interessante mix ontstaat tussen klassiek en modern.”
SPOT is niet alleen architectonisch indrukwekkend, maar ook een voorbeeld van tijdloos ontwerp. “Voor ons is tijdloosheid de sleutel tot duurzaam bouwen. Het gaat erom gebouwen te ontwerpen die over tientallen jaren nog steeds hun waarde behouden”, vertelt Trim. “We hebben bewust gekozen voor materialen en ontwerpen die niet trendgevoelig zijn. Door in het ontwerp te focussen op de essentie van het project, creëren we gebouwen die zowel esthetisch als functioneel hun kracht behouden.”
Mobiliteit speelt ook een grote rol in het ontwerp van SPOT. Het autoluwe gebied krijgt een centrale parkeergarage en veel ruimte voor fietsen. “We creëren een gebied waar mensen vrij kunnen rondlopen zonder de constante aanwezigheid van auto’s”, zegt Trim. De focus ligt op openbaar vervoer en fietsen, wat past bij de stedelijke dichtheid en levensstijl van de toekomstige bewoners.
SPOT is in volle ontwikkeling en de oplevering van de gebouwen Crystal en Scarlet staat gepland voor het derde kwartaal van 2025. Dan zal het gebied tot leven komen met winkels, restaurants en een bruisende gemeenschap. “Het is speciaal om te zien hoe een oud kantorengebied wordt omgevormd tot een volwaardig stuk stad”, besluit Trim. “SPOT markeert een belangrijke stap in de groei van de stad en we kunnen niet wachten om te zien hoe het opbloeit!”