Alle constructies van de Blankenburgverbinding worden uitgevoerd met de voorspansystemen van DYWIDAG-Systems International. Dit is dé specialist op het gebied van voorspantechniek en geotechniek. Het bedrijf ontwikkelt, produceert, levert en monteert voorspansystemen en verankeringssystemen. Ook zorgt DYWIDAG voor advies, opleiding, toezicht, inspectie en onderhoud.

“Voorspantechniek houdt in dat je constructies onder druk zet om de wapeningsgraad te verminderen en overspanning te vergroten. We doen de voorspantechnieken voor alle tuibruggen, fly-overs en voor de vloer en het dak van de Maasdeltatunnel”, vertelt Robert Jansen van DYWIDAG. Het bedrijf begon in 2019 aan het project en is er nog werkzaam tot begin 2024. Jansen: “Het is een groot project voor ons, omdat we er alles mogen doen. Van de toeritten in de tunnels tot de fly-overs: het hele pakket. Overal waar voorspanning nodig is, zijn wij de contractpartij. Dat is bijzonder, want vaak zie je dat zo’n groot werk wordt opgesplitst in verschillende leveranciers.”
In Nederland zijn echter niet veel bedrijven die dit werk kunnen uitvoeren en DYWIDAG heeft de kennis en capaciteit om alles tot een goed einde te brengen. De grootste uitdaging zit in het ontwerp, gaat Jansen verder. “We kijken of alles kan en past en of het efficiënter kan. Daarna volgt de hele uitvoering. Tijdens de ontwerpfase brengen wij al zaken naar voren die bij de uitvoering het werk simpeler maken en zeker niet vertragen. We weten uit ervaring waar knelpunten zitten en dat voeren we terug in het ontwerp. Het zijn vaak kleine dingen die grote ellende kunnen voorkomen.”
Pas als DYWIDAG de constructie op spanning zet, kan de bouw naar de volgende stap. Het is dus een cruciale schakel in het hele planningsproces. Efficiënt werken is van groot belang, want vertraging tijdens de voorspantechniek leidt tot vertraging in het proces.

Een bijzonderheid zijn de stempels in de toeritten naar de Maasdeltatunnel. De producten die DYWIDAG gebruikt, zijn namelijk corrosiegevoelig, maar de bouwkuip voor de tunnel zou onder water gezet worden. Jansen: “Normaal gesproken blijft ons product droog en wordt het binnen een snelle tijd bewerkt. Om te voorkomen dat er bij de tunnel problemen zouden ontstaan met corrosie, hebben we een deel van ons product laten verzinken. Ook hebben we maatregelen getroffen, zodat een deel van de kanalen waterdicht is. We hebben overal ontwateringen aangebracht. Normaal gesproken doen we dit niet, dus het was een uitdaging.”