Bouwen op een postzegellocatie
Midden in het stadscentrum van Groningen – te midden van historische en authentieke panden – werd project Boterdiep gerealiseerd. Bouwen was hier een uitdaging. Niet alleen door de drukte, verzakkingen en diepte van het perceel. De beperkte ruimte vroeg ook nogal wat creativiteit. Niets ging zoals van tevoren bedacht.
Het Boterdiep, een nieuwbouwcomplex met zestien appartementen en vier bedrijfsruimten, werd gebouwd in opdracht van Bulten Vastgoed. Aan de voorzijde oogt het appartementengebouw bescheiden. De vriendelijke pastelkleuren en de relatief kleine omvang sluiten naadloos aan op hun omgeving. Maar achter deze bescheiden voorgevel bevinden zich nog twee appartementenblokken en een binnentuin.
SHP Vastbouw is veelvuldig actief in de binnenstad van Groningen en derhalve vertrouwd met ‘postzegellocaties’. Maar deze postzegel is echt klein. “Behalve een smalle stoep aan de voorzijde was er geen enkele ruimte rondom het gebouw”, vertelt Jelmer Jonker, projectleider van SHP Vastbouw. Toch moest de bouw zonder verkeershinder gerealiseerd worden. Dit betekende dat leveranciers alleen op gezette tijden mochten leveren en afvoeren. De mobiele telescoopkraan en vrachtwagens waren alleen toegestaan als deze echt nodig waren en het ketenpark was ingericht aan de overkant van de weg.
Het eerste wat SHP Vastbouw te doen stond, was het inmeten van het perceel. De gegevens van het kadaster waren – mede door verzakkingen – niet meer in overeenstemming met de werkelijkheid. Op basis van de juiste gegevens konden in overleg met de constructeur de betonplaten worden besteld. Vervolgens werd de bestaande fundering vernieuwd. SHP Vastbouw bracht hiervoor 72 schroefpalen de grond in van het type DPA (Drilling Push Aside), een in de grond gevormd en grondverdringend geschroefd paalsysteem. De productie gebeurt trillingsarm en is derhalve veilig voor de naastgelegen panden, die schadegevoelig zijn door zettingen en/of trillingen. Vervolgens werden de palen afgedekt met in het werk gestorte betonplaten.
Het casco werd deels opgebouwd met kalkzandsteen, deels met in het werk gestorte verdiepingsvloeren, prefab betonwanden en galerijplaten. Extra aandacht vroegen hier de sierbetonelementen met geveldragers en metselwerk. “De diversiteit aan gevels en kleuren bezorgen het Boterdiep een speels karakter”, vertelt Jonker. “Deze lijn is doorgezet in dit appartementencomplex. Het was echter wel een uitdaging om de uiteenlopende materialen op elkaar te laten aansluiten.”
De diepte van het pand wordt doorbroken door groen. Tussen het eerste en het tweede blok hebben de galerijen een groenwand gekregen en tussen het tweede en derde blok bevindt zich een binnentuin met betonnen bloembakken. “De bouw verkeert nu in het laatste stadium. De logistiek – in combinatie met de minimale ruimte rondom het pand en de diepte – heeft ons aardig wat hoofdbrekens gekost. Toch is het bouwproces voorspoedig verlopen. Er resten nog enkele afbouwwerkzaamheden en dan zijn de appartementen en bedrijfsruimten klaar voor gebruik.”