Na 2,5 jaar gebruik te hebben gemaakt van een noodlocatie was het een verademing voor de leerlingen en leerkrachten van IKC de Sjofar om het nieuwe gebouw in Apeldoorn in gebruik te nemen. Op 5 september was de officiële opening. Jansman Bouw leverde het gebouw al in maart op, wat de school de gelegenheid gaf om alles in te richten en vanaf het nieuwe schooljaar in gebruik te nemen.
Het integraal kindcentrum huisvest een basisschool, kinderdagverblijf en buitenschoolse opvang (BSO). Dagelijks maken zo’n 325 kinderen tussen de 0 en 12 jaar gebruik van het gebouw met een bruto vloeroppervlak van 1.900 m2. Hiervoor zaten zij in een verouderd pand, dat gesloopt is. In de tussentijd maakten ze gebruik van een tijdelijke locatie.
Het was niet de eerste nieuwbouw die Jansman Bouw deed voor de overkoepelende organisatie Stichting PCBO Apeldoorn, die 25 schoolgebouwen exploiteert in de regio Apeldoorn. “We zijn in mei 2024 gestart en eind juli hadden we het hoogste punt bereikt. We zijn heel tevreden over hoe het proces is verlopen in samenwerking met PCBO, de architect en de gemeente. We hebben een goede voorbereiding gehad, een goed bouwproces en de planning gevolgd”, zegt Gerrold Hulsman, projectleider bij Jansman Bouw.

De nieuwe school is op traditionele wijze vormgegeven, met beton en gevelmetselwerk. Het is een modern geheel met frisse kleuren en veel licht. De hal met podiumtrap vormt het centrale gedeelte, met daarboven een glazen balustrade. In de hal bevindt zich een mobiele glazen wand, waarmee de ruimte nog verder vergroot kan worden. Akoestische wandbekleding zorgt voor een fijn geluid. Hulsman: “De centrale hal heeft een belangrijke functie. Daar kunnen voorstellingen gegeven worden en muziek staat er centraal. Binnen heel de school staat het thema hoofd, handen en hart centraal. Dat wordt bijvoorbeeld in de buitengevel benadrukt. Het reliëf in het metselwerk laat een notenbalk zien, wat verwijst naar de sjofar, een historisch blaasinstrument.”
In de leslokalen is veel aandacht besteed aan de interieurs, met kasten waarin de digiborden zijn verwerkt. Deze zijn wandvullend en de deuren zijn voorzien van magnetische HPL bekleding. Dat is een toplaag met een mooie uitstraling, maar je kunt er ook nog werkjes aan hangen. Hulsman: “Je ziet hier dat er tot op detailniveau aandacht is geschonken aan het interieur en de uitstraling van de school.”

Op het groene plein spelen en leren de kinderen in een natuurlijke omgeving. Ook hier komt het muziekinstrument terug in de vorm van een speeltoestel. Zichtbaar en onzichtbaar is er rekening gehouden met de natuur en duurzame materialen. Zo liggen er PV-panelen op het dak en is er een grijswatersysteem voor het opvangen van regenwater en het doorspoelen van de toiletten. Op het gebied van luchtdichtheid zaten er strenge eisen op het ontwerp. “Er is gemeten op onder- en overdruk. Wij zaten ruimschoots binnen de normen, terwijl die streng waren. We hebben onszelf uitgedaagd om het goed uit te voeren”, aldus Hulsman. Hij ziet dat het resultaat naar wens is van de architect, leerlingen en medewerkers. “Ze zijn allemaal erg enthousiast en dat is mooi om te zien. Wij bouwen veel scholen en je ziet dan dat het team en de leerlingen het prettig vinden om in een nieuw schoolgebouw te komen. Het is nieuw, bij de tijd en heeft frisse kleuren. Hier kunnen ze er weer tegenaan.”